sobota, 31 stycznia 2009

Jak podaje Wikipedia krawat to ozdoba męskiego stroju - wąski pasek materiału wiązany wokół szyi na kołnierzu koszuli. Współczesny krawat wywodzi się ponoć od długich, kolorowych chust lub szarf noszonych dawniej na szyi w Chorwacji, a że od wczoraj Chorwacja nie kojarzy nam się najprzyjemniej (piłka ręczna) przejdźmy do propozycji projektantów na sezon wiosna/lato 2009:

Photobucket

Photobucket

Christian Lacroix po raz kolejny stworzył pokaz na krawędzi realizmu i snu, jednak tym razem jest nieco bliżej rzeczywistości, bo o ile można się doszukiwać inspiracji chociażby mażoretkami, to kreacje są bardziej stworzone do wymagającej garderoby niż sceny teatralnej. Przyznam, że grochy skojarzyły mi się z kolekcją Comme des Garçons dla H&M, a warkocze gniazdo na czubku głowy modelek z Julią Tymoszenko (wiem, wiem, że jej fryzura jest inna i nie farbowana), ale ogólnie zdarzyło mi się kilka razy westchnąć z zachwytu, więc jest dobrze. Zdecydowanie najgłębsze westchnienie miało miejsce przy różowej bombce z haftowaną górą. Makijażom haute couture i sukniom ślubnym poświecę osobne notki.

Photobucket

Na charytatywnej kolacji na rzecz chorych na AIDS w Paryżu Pierwsza Dama Francji Carla Bruni Sarkozy pojawiła się w pięknej sukni z kolekcji Yves Saint Laurent Edition Soir. Najwidoczniej uwadze byłej modelki nie uszło, że elektryzujący błękit to najmodniejszy w tym sezonie kolor na czerwonym dywanie. Za wybór, stonowaną elegancję i umiar w dobieraniu dodatków należą się brawa.

piątek, 30 stycznia 2009

Photobucket

Patrząc na zdjęcia prezentujące wiosenną kolekcję akcesoriów Chloe ma się wrażenie, że właścicielka tych bibelotów przed chwilą wybiegła z domu... i za chwilę wróci, bo w końcu jak daleko można zajść bez butów czy torebki?

Pisanie o czymś, o czym się wie niewiele to bardzo ryzykowny ruch, ale cóż – kto nie lub ryzyka? No bo co ja wiem o takich pojęciach, jak windykacja, leasing czy kredyt samochodowy? Wiem, tyle, że to płeć o grubszej skórze ma słabość do czterech kółek. Dla mnie pojawiające się co roku nowe modele są do siebie tak podobne, jak dla mężczyzn różne modele sukienek, a więc właściwie jesteśmy w tym podobni. My mamy - delikatnie mówiąc - świra na punkcie ubrań, a mężczyźni na punkcie samochodów. Tak więc czy naprawdę oni są z Marsa, a my z Wenus czy może nasze planety oddalone są od siebie o zaledwie 15 sekund...

Do nocy oscarowej został niespełna miesiąc. Za nami trzy dni wypełnione wrażeniami z paryskich wybiegów haute couture, a tegoroczne prêt-à-porter odbywa się w czasie największej gorączki przed galą sezonu. Co z tego wszystkiego wynika? Miejmy nadzieję, że wiele aktorek skorzysta z projektów, które cieszyły nasze oczy w ostatnich dniach. Gdyby nie wiedziały, na co się zdecydować samozwańcza stylistka - Kara ma dla nich kilka propozycji. Wzięłam pod uwagę aktorki nominowane do Oscara za rolę główną i drugoplanową. Zdaję sobie sprawę, że na gali pojawią się też inne sławy i celebrities, ale w końcu te najlepsze zasługują na jakieś wyróżnienie...

Główna rola kobieca:

Photobucket

Photobucket

Alessandra Facchinetti miała możliwość zaprezentowania zaledwie jednej kolekcji haute couture Valentino. Najświeższe modele są projektu dotychczas odpowiedzialnych za akcesoria Valentino, długoletnich asystentów mistrza. Maria Grazia Chiuri i Pier Paolo Piccioli próbowali obudzić ducha starego dobrego stylu Valentino i zaadoptować go do współczesnych czasów. Czy im się to udało? Sam Valentino był zachwycony: "Zrobili dobrą robotę. To kolekcja idealna na ten moment" Podkreślał także długoletnią pracę duetu dla niego, ich wierność i oddanie. Jednak krytycy nie są już tak zachwyceni. Uważają, że na dwa zadania: obudzenie i zaadoptowanie udało się tylko to pierwsze. Podkreślają, iż elementy kolekcji wyglądają jak imitacja projektów samego Valentino. Ja zaś zastanawiam się, gdzie tkwi cienka, wręcz niewidoczna granica, za którą kończy się zapierająca dech w piersiach inspiracja, a zaczyna naśladowanie, kopiowanie, imitowanie... Nie wiem, jak to nazwać, a co dopiero rozpoznać, po której stronie znajduje się projektant.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
Tagi

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Napisz do Kary

Google

Reklama:

FPFWP